Sinema Nedir?

Sinema, durağan resimler serisinin optik bir illüzyon sayesinde üstüne yansıtıldığı beyaz perdede hareketli hale getirme işidir.

5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'ndaki Madde 5'e göre sinema: Tespit edildiği materyale bakılmaksızın, elektronik veya mekanik veya benzeri araçlarla gösterilebilen, sesli veya sessiz, birbiriyle ilişkili hareketli görüntüler dizisidir. Sinema 7. Sanat dalı olarak kabul edilip adlandırılır. Bir sinema filmi yapmak hem sanat hem de endüstri işidir.

Muhtemelen Christian Huygens 1650 de ilk animasyon yansıtıcıyı yapmıştır. Bu elle veya bir mekanizmayla yönetilen renkler ve geometrik şekillerin çeşitlenmesini sağlayan alete Sihirli Fener(magic lantern) adı verilmiştir.

1880lerin sonunda ilk uzun selüloit foto grafik filmler ve ilk kameralar icat edilmiştir. İlk topluma açık hareketli film New York ta 23 Nisan 1896 da sergilenmiştir.

Filmler eğitim ve propaganda amaçlıda kullanılmıştır. Sinema yüz yıldan fazla bir tarihe sahip olmasına rağmen sonuncu sanat formu olarak tanımlanır. 1950lerde televizyonun yaygınlaşmasına kadar yerel sinemalar insanların temel eğlence kaynaklarıydı.

Filmler türlerine göre komedi, korku, gerilim, dram, romantik komedi ve daha birçok türde sinema salonlarında, yerel DVD satıcılarında ya da internet vasıtasıyla bizlere sunulmaktadır.  

Sinema deyince akla Hollywood’un gelmesi bir tesadüf değildir. Dünya sineması ve alternatif filmlerde kendi içlerinde büyük veya orta çaplı endüstriler oluştururlar.

Yönetmeninden oyuncusuna, senaristinden ışıkçısına, set işçisinden dağıtımcısına birçok insanın gelir kaynağını oluşturan sinema eğlence sektörünün temel taşlarındandır. Sinemanın 2 boyutlu halinden 3 boyutlu hale geçişi aslında sınırlarının ne kadar genişleyebileceğinin ve bize sunabileceklerinin sadece bir işaretidir.

Televizyonun icadı ve sinemaya etkisi

1950-1960 arasında "Beyaz cam" olarak da nitelenen televizyonun hızla yaygınlaşması sinema izleyicisini azalttı ve bazı büyük film şirketlerinin çökmesine neden oldu. Bunun sonucunda yeni arayışlara giren bazı yönetmenler, Hollywood’un cinsellik, şiddet, milliyetçilik gibi konulardaki kalıplaşmış sinema anlayışının dışına çıkan filmler yaptılar ve sinemada gençliğe yönelindi.

Sinema salonları, 1970 ve 1980’lerde etkileyici ses ve görüntü efektlerinin kullanıldığı serüven ve bilimkurgu filmlerini ağırladı. Film maliyetleri ciddi oranda arttı. Ancak, videonun yaygınlaşmasıyla birlikte bu dönemde de "elektronik sinema" önem kazandı. Video pazarının yarattığı talep nedeniyle büyük şirketler kadar bağımsız küçük şirketler de film yapma olanağı buldu. Bunun etkisiyle bağımsız yenilikçi sinema canlandı.

Günümüzde sinema için en önemli unsur, artık Hollywood’dun bariz egemenliği... Her ne kadar bağımsız filmler gelişse ve Avrupa sineması kendine özgün yapıtlar ortaya koysa da küreselleşmenin etkisiyle ABD sineması etkisini artırdı. Sinema, artık 110 dakikada, sanayileşmenin etkisiyle yalnızlaşan ve sürekli değişen gündem karşısında duyarsızlaşan insanlara hem kaçış hem de dünyayı tanımlama şansı veriyor.

Sinemaya merakı olanlar ve sinemanın herhangi bir yerinde görev almak çalışmak isteyenler Tiyatro Evi'ndeki sinema eğitimi üzerine kurslar bölümünü inceleyerek sinema eğitimi alabilirler. Bir sonraki sinema filminizi izlerken keyif almanız dileğiyle.

Okunma 2184 defa
Bu kategoriden diğerleri: Belgesel Film Nedir? »

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.