İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. bünyesinde hizmet veren Gösteri Sanatları Merkezi 1993 yılında kuruldu. Tiyatro eğitimi almak isteyenleri, tiyatro dünyasına kazandırmayı  hedefleyen Gösteri Sanatları Merkezi'nin, tiyatro sanatının bütün dallarında  seçkin öğretim görevlilerinin teorik ve uygulamalı dersleri yaz tatillerinin dışında iki yıl sürüyor. Tiyatro sanatının her yönü ile ele alındığı Gösteri Sanatları Merkezi'nin kursları  beş ana dalda yapılanıyor:

Oyunculuk

Yazarlık

Yönetmenlik

Çocuk Tiyatrosu

Gençlik Tiyatrosu

Çocuk Tiyatrosu

Alpay EKLER'in yönetiminde 09-13  yaş grubu çocuklara Pazar günleri 10:00-13:00 saatleri arasında Mecidiyeköy Kültür Merkezinde yapılıyor. Bu çalışmalarda çocuklara yaratıcı drama temelli tiyatro eğitimi verilmektedir. Bu amaçla özgüven, paylaşım, kendini ifade etme, yeteneklerinin geliştirilmesi, başlangıç hedefidir. Çalışma içeriğinde şiir yazma, öykü yazma, hayal kurma gibi zihinsel ön hazırlıklar üzerine elde edilen sonuçların drama yoluyla dışa vurumu hedeflenmektedir. Bunun yanında diksiyon, beden dili, rol ve mimik, doğaçlama ve genel oyunculuk dersleri bulunmaktadır.

Oyunculuk

Oyunculuk Bölümü Dersleri ve Öğretim Üyeleri

Beden Dili ve Oyunculuk Sanatı Aziz  SARVAN İstanbul Şehir Tiyatroları

Diksiyon ve Fonetik Şükrü TÜREN İstanbul Şehir Tiyatroları

Geleneksel Türk Tiyatrosu Caner BİLGİNER İstanbul Şehir Tiyatroları

Kukla Karagöz ve Epik Tiyatrosu Alpay EKLER İstanbul Şehir Tiyatroları Repertuar Kurulu Üyesi

Pandomim Bülent DEVELİ

Rol ve Mimik Savaş AYKILIÇ Devlet Tiyatroları

Ses ve Işık Erol ŞAHİN

Şan ve Müzik Levent ÇELİK

 İstanbul Üniversitesi

Şiir Tiyatrosu Hilali MAHMUTOĞLU

Yazarlık

Tiyatro Yazarlığı; Üstün İnaç'ın yönetiminde  Pazar günleri saat 09:30 da başlar 14:00 da biter. Bu eğitim iki yıl sürer.

Birinci yılın ilk üç ayında, Tiyatro Teorisi, Tiyatronun Doğuşu, İlk Çağ Yunan Tiyatrosu, Roma Tiyatrosu, Rönesans Dönemi Tiyatrosu, Yeni Çağ Tiyatrosu ve Yakın Zamanlar Tiyatrosu hakkında bilgiler verilir. Ayrıca Geleneksel Türk Tiyatrosu karşılaştırmalı olarak anlatırlır. İkinci üç ayda, yazarlık atölyesi niteliğinde ve tartışmalı uygulamalar başlatılır. Tiyatro yazarının neleri bilmesi, nelere dikkat etmesi titizlikle vurgulanır. Tiyatro yazarlığının yöntemleri öğretilir. Kimlikli Türk Tiyatrosunun ipuçları  aranır.

İkinci yılın ilk üç ayında, öğrencilerin tiyatro eseri yazmaları konusunda teşvik edilmesi, çıkan eserlerin öğrencilerle birlikde değerlendirilmesi yapılır.

Tiyatronun yavaş yavaş televizyonlara kaydığı görülmektedir. Bu bakımdan, senaryo bilgisi, senaryo yazma  yöntemleri, tiyatroyla sinema ve televizyon eserlerinin farkları, benzerliklerinin öğretilmesi yanında, yazdırılan bu senaryo denemelerinin tartışmalı atölye çalışmaları yapılır.

Yönetmenlik

Devlet Tiyatrolarından Savaş AYKILIÇ' ın yönetiminde öğrenciler ilk yıl teorik ve pratik uygulamalı dersler görerek, Prof.Dr. Özdemir Nutku'nun Sahne Bilgisi ve Tiyatro Yönetmeni' nin Çalışması kaynak kitapları ışığında Dramaturji'nin Temel İlkeleri, Tanımlar ve Terimler, Yorum Yöntemi,  Eleştiri ve İnceleme, Reji Defteri, Reji Tarihi ve Büyük Rejisörler, Antik Dönem'den Kral Oidipus, Shekespeare'dan Gogol'dan ve Çekhov'dan oyunun ayrıntılı reji incelemesi, yorumlaması, okunması ve bazı sahnelerin sahnelenmesi çalışmaları yapılır.

İkinci yıl da ise Yaratıcı Rejisörlük, Uygulamalı reji, Klasikleri Çağdaş Temalarla Yorumlama, Rejide Işık, Dekor, Kostüm, Dans, Müzik, Efekt, vb.nin yeri ve önemi, Reji Türleri, Reji Biçimleri ve  Mezuniyet Rejisi  üzerinde çalışmalar yapılır ve profesyonel oyunlar çıkarmaları istenerek atölye çalışmalarına hız veriyorlar.

Gençlik Tiyatrosu

Gençlik Tiyatro Kursu; Hazar GENCELİ'nin yönetiminde 14-17 yaş grubu gençlere Pazar günleri Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezinde 14:00-18:00 saatleri arasında yapılıyor. Oyunculuk yeteneğini geliştirmek konusunda ön alıştırmalar yapılmaktadır.  Çünkü ön alıştırmalar doğaçlama sanatının öğrenilmesi için gerekli olan basamaklardır. Ön alıştırmalar arasında şunları sayabiliriz; insanları iyi gözleme yeteneği, değişik olaylara birden dikkati toplamayabilme, bazı nesneleri somut olarak kafada canlandırabilme, bundan başka aşağıdaki çalışmalar da yapılmaktadır. (Bu çalışmalar Stanislavski yöntemi ile uygulanmaktadır).

 

Görme

İşitme

Dikkati bir nesne üzerinde odaklama

Hissetme

Bütün bunların yanısıra çağrışım  alıştırmaları konusunda; imgeler zinciri, hayal edilen bir nesneyle olan ilişkilerde yapılıyor. Oyun çalışırken  öğrencilere aşağıdaki öğelerde anlatılıyor;

Oyunun konusu, yazarın bu oyuna neden müracaat ettiği,

Oyundaki hadise ve olaylar dizisi; başlıca ve ikinci dereceli olaylar hangisidir?

Oyunun eylem ana çizgisi ve başlıca çatışması nedir?

Eylem ana çizgisi üzerinde karakterlerin tutumları,

Oyunun ana fikrini  neyi içerir, yazar bu oyunu  yazmakla ne demek istiyor? ve bu oyunun yönetmen fikri nedir? Konusunda tartışmalar uygulanmaktadır.

Başvuru Koşulları

a.                  Oyunculuk, Yazarlık ve Yönetmenlik bölümlerimize 18 yaşını dolduran herkes kayıt için başvurabilir. Çocuk Tiyatrosu ve Gençlik Tiyatrosu bölümlerimize ise başvuracak adaylar velileri ile birlikte başvurabilirler.

b.     Tiyatro okulumuz için başvurlar Ağustos ayının 15'inden sonra merkezimizce hazırlanan başvuru formlarının  doldurulması ve buna 1 adet nüfus sureti, 1 adet ikametgah senedi ve 5 adet renkli  fotograf ile yapılır. Başvuru süresi eylül ayının 5' ine kadardır.

c.      Başvuru yapan adaylarımız mülakat ve ilgi alanı sınavına tabi tutulur.

d.     Mülakatı geçen adaylarımız 2 ay yoğun eğitim aldıktan sonra, sahne sınavına girerler.

e.     Sahne sınavında başarılı olan adaylar 2 yıl asıl öğrenci olarak eğitim alır.

f.       Sahne sınavını başaramayanlar elenir.

g.     2 yılı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Gösteri Sanatları Merkezi'nden mezun olmaya hak kazanarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Gösteri Sanatları katılım belgesine sahip olurlar.

ADRES:

Mecidiyeköy Katlı Otopark üstü Kat :6  Mecidiyeköy Kültür Merkezi-İSTANBUL-TÜRKİYE

Telefon : (0212) 274 30 66

Bilgi için Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.