Vahide Gördüm (Perçin) 13 Haziran 1965 , İzmir doğumludur.Türk sinema,tiyatro ve dizi oyuncusudur.

Vahide Gördüm İzmirli Yunan göçmeni bir ailenin kızı olarak dünyaya gelir.Daha çok Levantenlerin oturduğu bir sokakta Rum kültürüyle yoğrularak büyür.Kadınların hep beraber yemek pişirdiği, mutfakta yaşanan neşeli ailelerden.. Tam bir sokak çocuğudur ama okumaya da düşkündür. İkinci el Doğan Kardeş dergileri tatillerinin en büyük eğlencesidir. Bir de sinema... Babası her gelen filme ilk seansında gider ve uygun bulursa hafta sonu da ailesini götürür.Aslında oyuncu olmak istiyordur ya, öne çıkmayı sevmediğinden yapamam diye düşünür. Babası kamyon şoförü, annesi ev hanımı olan Gördüm, lisede grafik okur, daha sonra İktisat Fakültesine girer ama aklı oyunculuktadır.Sonunda gözünü karartıp sınava girer ve çok iyi dereceyle girdiği DOKUZ EYLÜL ÜNİVERSİTESİ konservatuvarını okul birincisi olarak bitirir. En büyük desteği ÖZDEMİR NUTKU'dan görür. İkinci sınıftayken ona başrol veren hocası, para sıkıntısı nedeniyle okulu bırakmayı düşündüğünde de okul kitaplarını hediye eder.Mahallenin en güzel kızıdır, talipleri çıkar bu arada. "Ben evlenmeyeceğim anne, hiç debelenmeyin" dedikten üç ay sonra AST oyuncusu Altan Gördüm'le nikâh masasına oturmuştur bile. Altan Gördüm, duruşuyla, hayata bakışıyla 'doğru adam'dır onun için.Mezun olunca eşiyle beraber Ankara'ya taşınır. Ve meşhur 'Davet Mektubu'yla AST'a girer. 1994'te kızları Alize dünyaya gelir. Ailenin büyümesi bir süre sonra ekonomik sıkıntıları da getirir beraberinde ve Vahide Gördüm Devlet Tiyatrosu'nun teklifini kabul edip Adana'ya gider.Ankara'ya tayin olmayı beklerken 2003 yılında annesinin ölüm haberini alır. İzin alıp cenazesine gidemez. O gece sahneye çıkarken kararını vermiştir: Sezon biter bitmez istifa edip dönecektir Ankara'ya.AST'ta "Pazar Keyfi"nde de karı - koca oynadığı kadim dostu Altan Erkekli, "Bir İstanbul Masalı" dizisi için onu önermiştir. Gene karı- koca oynayacaklardır. Yapımcı şirket TMC'yi bir süre ikna edemediğini anlatan Altan Erkekli sonunda isyan eder, "Bir kez beni dinleseniz ne olur?" diye.TMC'den Sevilay Demirci, Vahide Gördüm'e ilk anda vurulduklarını söylüyor. Rol için gençtir, 1.78 boyuyla çok alımlı bir kadındır, bu yüzden tereddüt ederler ama öyle bir parıltı saçar ki vazgeçemezler ondan.Bir deneme çekimi yaparlar, tencereyi tuttuğu anda Vahide gider, çocukluğunun o Fatma teyzeleri, anneleri gelir yerine. Kısa sürede "Bir İstanbul Masalı"nın Suzan'ı kadın - erkek bütün izleyicilerin gözbebeği olur. Çok mutlu olur, biraz da korkar, ya insanları hayal kırıklığına uğratırsam diye.Uğratmaz ama. Ne şöhret şaşırtır onu, ne para pul. Birinci sezonun sonunda sürekli ayrılıklar yaşayan Gördüm ailesi İstanbul'da birleşir.

SAHİP OLDUĞU ÖDÜLLER

Pazar Keyfi, sanat kurumu ödülü (1994-1995)

14. Altın Koza Film Festivali, "En İyi Kadın Oyuncu" Ödülü (İlk Aşk) (2007)

Magazin Gazetecileri Derneği Altın Objektif Ödülleri, "En İyi Tiyatro Oyuncusu" Ödülü (Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler) (2007)

İsmail Dümbüllü en iyi tiyatro oyuncusu ödülü (2007-2008)

Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Yılın Ödülleri, "Yılın Kadın Oyuncusu" Ödülü (Kanal D Annem Dizisi) (2008)

Galatasaray Üniversitesi 2008'in "En"leri, en iyi kadın tiyatro oyuncusu ödülü

AVON kozmetik firması tarafından düzenlenen ''En Sevdiğiniz Anne Karakteri Kim?'' yarışmasında ''Bir İstanbul Masalı'' dizisinde ''Suzan Kozan'' adlı anneyi canlandıran Vahide Gördüm ''2004'ün En Sevilen Anne Karakteri Ödülü''nü aldı.

ROL ALDIĞI TİYATRO OYUNLARI

* Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler (2007)
* Ayrılık : (Behiç Ak)
* Cadı Kazanı
* Kızılırmak Karakoyun
* Pazar Keyfi : (G. Mitchelle)
* 403.Kilometre : (İsmet Küntay)
* Yer Demir Gök Bakır : (Yaşar Kemal)

Filmografisi

* Devrim Arabaları (2008) Suna
* Kilit (2006) Işık - TV Filmi
* İlk Aşk (2006) Nevin
* Anlat İstanbul (2004) Hürrem
* Annem (2007) Zeynep Eğilmez
* Hırsız Polis (2005) Fulya
* Bir İstanbul Masalı (2003) Suzan Kozan